• Esettanulmányok

A Bredel tömlőszivattyúk kiemelten alkalmasak a koptató hatású cementiszapok továbbítására

  • Bredel tömlőszivattyúk váltják fel a betonlapgyártó üzemekben használt excentrikus csigaszivattyúkat és centrifugálszivattyúka
  • Egyes szivattyúk a hét hat napján szinte megállás nélkül működnek
  • A szivattyúk segítenek a vezető gyártó fenntarthatósági céljainak elérésében

 

A Watson-Marlow Fluid Technology Solutions (WMFTS) Bredel szivattyúi igen sikeresen látják el feladatukat a beton

lapgyártási folyamatok visszafolyó iszapos szennyvizének keringetése és továbbítása során. A Xella, az építő- és szigetelőanyagok egyik vezető európai gyártója szerint a Bredel szivattyúk ideálisak a koptató hatású iszap folyamatos és megbízható továbbítására, és kiküszöbölik a korábban alkalmazott excentrikus csigaszivattyúk és centrifugálszivattyúk problémáit. 

Ytong, Silka és Hebel márkáival a Xella a jól ismert és igazoltan környezetkímélő pórusbeton egyik legnagyobb gyártója világszerte. A pórusbeton kiváló hőszigetelést biztosít, és porózus szerkezetének köszönhetően mind szerkezeti, mind fizikai építési funkciókat képes betölteni további megoldások vagy kiegészítő építőanyagok igénybevétele nélkül.

A 6000 alkalmazottat foglalkoztató Xella 91 üzemet működtet a világ 20 országában, és több mint 30 országban rendelkezik értékesítési vállalatokkal. Lényeges, hogy a vállalat termékei mind gyártás, mind használat tekintetében fenntarthatóak. A Xella számára a fenntarthatóság többet jelent az energiahatékony és környezetkímélő termékek piacra dobásánál: a termelésre, a vállalatirányításra, az emberi erőforrásokra, a megfelelőségre és a kutatásra is kiterjed.

Koptató hatású iszap

A vállalat gyártási folyamatának részeként elsődleges szempont a máskülönben hulladéknak tekintett iszapkimenet újrafelhasználása. A pórusbeton alapanyagai közé tartozik a kvarchomok, az égetett gipsz és a mész (ásványi), amelyeket vízzel szuszpenzióvá kevernek. A pórusképző adalék alumíniumpor, amelyet a folyamat végén adnak a keverékhez 0,05–0,08 térfogatszázalék koncentrációban, az előre megállapított sűrűségtől függően. Végezetül a keveréket formákba öntik. A formák eltávolításakor a massza szilárd, de még puha. Ekkor blokkokra vagy lapokra vágják, és 12 órára autokláv kamrába helyezik. 

A vágási hulladék egy aknába esik. A vízzel történő hígítást követően ez egy föld alatti tartályba áramlik, ahol Bredel szivattyúk keringetik és továbbítják. Az iszap fajsúlya környezeti hőmérsékleten 1,45 és 1,7 közötti, viszkozitása kb. 100–150 cP, szilárdanyag-tartalma pedig 723 g/l. 

ipari Bredel esettanulmány,

A holland üzem

Évekkel ezelőtt két Bredel 80 és egy Bredel 100 szivattyút helyeztek üzembe a vállalat gyártólétesítményében a hollandiai Meppelben. A telephely négy műszakos rendszerben működik, heti 144 óra folyamatos üzemben (vasárnap áll a termelés). 

A Xella több okból is a Bredel tömlőszivattyúkat részesíti előnyben. Egyrészt ennél a szivattyútípusnál nincsenek szelepek vagy tömítések, amelyek szivároghatnának, eltömődhetnének vagy cserére szorulhatnának, másrészt 108 000 l/óra térfogatáramukkal és akár 16 bar nyomásukkal kiváló teljesítményt nyújtanak. A Bredel szivattyúkkal akár 80%-os szilárdanyag-tartalmú, viszkózus és koptató hatású iszapok, paszták és zagyok is továbbíthatók. A holland üzemben korábban excentrikus csigaszivattyúkat használtak, de a magas karbantartási költségek és a hosszú állásidő miatt ezeket Bredel szivattyúkra cserélték.
A meppeli üzemben az egyik Bredel 80 szivattyú az idő 90%-ában működik, és 14,5 m3/óra térfogatárammal keringeti az iszapot a vágógép alatti tartályban. A tartályban lévő iszap egy tartaléktartályba folyik túl; ebben működik a másik Bredel 80 szivattyú, amely az iszapot a gyűjtőtartályba szivattyúzza. 
A Bredel 100 szivattyú továbbítja az iszapot a gyűjtőtartályból a keverőbe, 13,8–18 m3/óra térfogatárammal. A rendszerben több nagy ívű könyökidom található.
A német üzem

A Xella a németországi Rothenburg városában lévő üzemében is Bredel technológiára állt át az elmúlt két év folyamán. Ez a telephely két Bredel 100 szivattyút használ a visszafolyó szennyvíz keringetéséhez és továbbításához.

Rothenburgban az alkalmazás része a cementiszap keringetése és továbbítása – ugyanúgy, mint a holland telephelyen, csak itt kizárólag a nagy térfogatáramú Bredel 100 szivattyúk biztosítják ezt. A továbbított iszap kivezetése egy tehermérő cellára szerelt tartályba történik. A szivattyú a tartály közelében van elhelyezve. A cementiszap elegyítéséről a tartályban lévő keverő gondoskodik. A szívás a tartály aljából történik, a szivattyút a tartállyal vagy az öblítővezetékkel összekapcsoló háromjáratú szelepen keresztül. A szivattyú folyamatosan 26 ford./perc fordulatszámon működik (50 Hz-en), 5 barig terjedő nyomáson. A telephelyen két további Bredel 100 szivattyú használatára van lehetőség.

A németországi létesítmény korábban centrifugálszivattyú-technológiát alkalmazott, de folyamatos problémák jelentkeztek, mindenekelőtt a cementiszapban található különböző adalékanyagok miatt. Az iszap keringetése során a részecskék mérete egyre csökken, és egy bizonyos méret alatt levegőbuborékok keletkeznek. Sajnos a levegőbuborékok levegőzárványok kialakulásához vezetnek, ami a centrifugálszivattyúk meghibásodását eredményezi. A Bredel szivattyúkra való átállást ezt kiküszöböli.

 

Bredel tömlőszivattyúk